Tymoteusz Ley

Były zawodnik sztuk walki. Miłośnik muzyki dawnej i lutni renesansowej. Introligator i filmowiec. Wizjoner, który realizuje swoje projekty bezkompromisowo. Syn nauczycieli tanga.

Tymoteusz Ley to polski tancerz tanga argentyńskiego, urodzony w 1984 roku. Współpracował m.in. z Katarzyną Czech, Sabriną Concari, Milą Vigdorovą, Majo Martireną. Od 2015 roku prowadzi szkołę tanga w Krakowie, uczy i występuje z Agnieszką Stach.

Kilka słów o życiu przed tangiem oraz aktywnościach, które wpłynęły na obecny rys artystyczny Tymoteusza:

RUCH

Tymoteusz trenował od najmłodszych lat taekwondo. W wieku nastoletnim zaczął wnikliwie studiować i praktykować szermierkę historyczną, którą zajmował się z sukcesami aż do okresu studiów. Założył Bractwo Rycerzy Wendyjskich, z którym uczestniczył w turniejach oraz pokazach w całej Polsce.

pierwsza lekcja tanga

W wieku 17 lat zaczął brać pierwsze lekcje tanga. Były to organizowane przez jego rodziców warsztaty z argentyńskimi mistrzami. Po kilku latach przerwy wrócił do lekcji tanga, najpierw w Gdańsku, następnie w Krakowie, gdzie szybko awansował na nauczyciela w Tango House. Od 2009 roku wraz z Katarzyną Czech zaczął prowadzić kursy pod własną marką, w Szkole Tanga Argentyńskiego tangonuevo.pl.

SCENA

Ze sceną zaznajamiał się od wczesnego dzieciństwa, ucząc się recytacji oraz grając na saksofonie. Przez lata spędzone w bractwie rycerskim przygotowywał także specjalne pokazy szermierki.

Jako tancerz wcześnie zaczął dawać pokazy, zarówno na lokalnych milongach, jak i na dużych festiwalach. Ma na koncie wiele występów na dużej scenie, w tym trasę koncertową z New Tango Bridge, rolę taneczną w spektaklu Teatru Słowackiego, udział w Malicki Show w Sali Kongresowej w Warszawie, pokazy sceniczne z Otros Aires,  Tanghetto i Bandonegro. Występował między innymi w Buenos Aires, Nowym Jorku, Dubaju, Barcelonie, Cambridge, Rzymie, Kijowie i na Krymie.

SZTUKI PLASTYCZNE

Posiada dyplom mistrza w zawodzie introligatora. Jego oprawy i projekty książek można znaleźć w Wydawnictwie Artystycznym Kurtiak i Ley. Jako pierwszy kierunek studiów wybrał architekturę wnętrz na ASP w Gdańsku.

Hobbistycznie zajmował się różnego rodzaju rzemiosłami. Między innymi stworzył od zera własną lutnię renesansową. W okresie nastoletnim zajmował się również kowalstwem, we własnej kuźni tworzył zbroje i broń do szermierki.

Obecnie wykorzystuje swoje talenty plastyczne przy tworzeniu filmów, zarówno jako operator, jak i montażysta. Studiował reżyserię filmową w AMA w Krakowie.

TWORZENIE IDEI

Tymoteusz to wizjoner i społecznik, inicjator nowych rozwiązań. Już jako nastolatek stworzył Bractwo Rycerzy Wendyjskich - ustrukturyzowaną organizację, która zajmowała się zarówno treningiem jak i częścią pokazowo-artystyczną.

W Krakowie szybko zaczął inicjować własne milongi, w tym istniejącą nadal El Infierno w Krakowie, a także duże imprezy o zasięgu ogólnopolskim. Przez kilka pierwszych lat działalności tangowej regularnie grał jako DJ na krakowskich milongach. Był inicjatorem i współorganizatorem takich wydarzeń jak Tango Porteno, Projekt Krakus Aires oraz Odlot Tangowy. Obecnie jest organizatorem festiwalu tanga argentyńskiego Krakus Aires. W związku ze swoją działalnością kulturalną ściągnął do Europy i wypromował wielu muzyków i tancerzy argentyńskich.

Od 2009 roku prowadzi szkołę o wyjątkowej strukturze, w której uczy swoją autorską metodą oraz kształci nowych nauczycieli. Szkoła ma wypracowany program nauczania, spójny dla wszystkich instruktorów. Znana jest z intensywności treningu oraz wyjątkowo niskiej średniej wieku uczniów.

W 2014 roku zainicjował kampanię społeczną Taniec Męska Rzecz, promującą taniec jako aktywność dedykowaną prawdziwym mężczyznom.

WordPress Theme built by Shufflehound.

Let\'s be in touch! Fresh news about Agnieszka and Tymoteusz every 3 months.