Tymoteusz Ley

Były zawodnik sztuk walki. Miłośnik muzyki dawnej i lutni renesansowej. Introligator i filmowiec. Wizjoner, który realizuje swoje projekty bezkompromisowo. Syn nauczycieli tanga.

Tymoteusz Ley to polski tancerz tanga argentyńskiego, urodzony w 1984 roku. Współpracował m.in. z Katarzyną Czech, Sabriną Concari, Milą Vigdorovą, Majo Martireną. Od 2015 roku prowadzi szkołę tanga w Krakowie, uczy i występuje z Agnieszką Stach.

Kilka słów o życiu przed tangiem oraz aktywnościach, które wpłynęły na obecny rys artystyczny Tymoteusza:

RUCH

Tymoteusz trenował od najmłodszych lat taekwondo. W wieku nastoletnim zaczął wnikliwie studiować i praktykować szermierkę historyczną, którą zajmował się z sukcesami aż do okresu studiów. Założył Bractwo Rycerzy Wendyjskich, z którym uczestniczył w turniejach oraz pokazach w całej Polsce.

pierwsza lekcja tanga

W wieku 17 lat zaczął brać pierwsze lekcje tanga. Były to organizowane przez jego rodziców warsztaty z argentyńskimi mistrzami. Po kilku latach przerwy wrócił do lekcji tanga, najpierw w Gdańsku, następnie w Krakowie, gdzie szybko awansował na nauczyciela w Tango House. Od 2009 roku wraz z Katarzyną Czech zaczął prowadzić kursy pod własną marką, w Szkole Tanga Argentyńskiego tangonuevo.pl.

SCENA

Ze sceną zaznajamiał się od wczesnego dzieciństwa, ucząc się recytacji oraz grając na saksofonie. Przez lata spędzone w bractwie rycerskim przygotowywał także specjalne pokazy szermierki.

Jako tancerz wcześnie zaczął dawać pokazy, zarówno na lokalnych milongach, jak i na dużych festiwalach. Ma na koncie wiele występów na dużej scenie, w tym trasę koncertową z New Tango Bridge, rolę taneczną w spektaklu Teatru Słowackiego, udział w Malicki Show w Sali Kongresowej w Warszawie, pokazy sceniczne z Otros Aires,  Tanghetto i Bandonegro. Występował między innymi w Buenos Aires, Nowym Jorku, Dubaju, Barcelonie, Cambridge, Rzymie, Kijowie i na Krymie.

SZTUKI PLASTYCZNE

Posiada dyplom mistrza w zawodzie introligatora. Jego oprawy i projekty książek można znaleźć w Wydawnictwie Artystycznym Kurtiak i Ley. Jako pierwszy kierunek studiów wybrał architekturę wnętrz na ASP w Gdańsku.

Hobbistycznie zajmował się różnego rodzaju rzemiosłami. Między innymi stworzył od zera własną lutnię renesansową. W okresie nastoletnim zajmował się również kowalstwem, we własnej kuźni tworzył zbroje i broń do szermierki.

Obecnie wykorzystuje swoje talenty plastyczne przy tworzeniu filmów, zarówno jako operator, jak i montażysta. Studiował reżyserię filmową w AMA w Krakowie.

TWORZENIE IDEI

Tymoteusz to wizjoner i społecznik, inicjator nowych rozwiązań. Już jako nastolatek stworzył Bractwo Rycerzy Wendyjskich - ustrukturyzowaną organizację, która zajmowała się zarówno treningiem jak i częścią pokazowo-artystyczną.

W Krakowie szybko zaczął inicjować własne milongi, w tym istniejącą nadal El Infierno w Krakowie, a także duże imprezy o zasięgu ogólnopolskim. Przez kilka pierwszych lat działalności tangowej regularnie grał jako DJ na krakowskich milongach. Był inicjatorem i współorganizatorem takich wydarzeń jak Tango Porteno, Projekt Krakus Aires oraz Odlot Tangowy. Obecnie jest organizatorem festiwalu tanga argentyńskiego Krakus Aires. W związku ze swoją działalnością kulturalną ściągnął do Europy i wypromował wielu muzyków i tancerzy argentyńskich.

Od 2009 roku prowadzi szkołę o wyjątkowej strukturze, w której uczy swoją autorską metodą oraz kształci nowych nauczycieli. Szkoła ma wypracowany program nauczania, spójny dla wszystkich instruktorów. Znana jest z intensywności treningu oraz wyjątkowo niskiej średniej wieku uczniów.

W 2014 roku zainicjował kampanię społeczną Taniec Męska Rzecz, promującą taniec jako aktywność dedykowaną prawdziwym mężczyznom.

WordPress Theme built by Shufflehound.