Agnieszka Stach

Między sercem a rozumem. Po intensywnej edukacji muzycznej w dzieciństwie zdecydowała się na studia prawnicze, które jednak porzuciła na rzecz tanga. Fascynuje się filmem i reklamą. Kocha wymyślać i realizować inicjatywy, których nikt wcześniej się nie podjął.

Agnieszka Stach to polska tancerka tanga argentyńskiego, urodzona w 1989 roku. Karierę tangową rozpoczęła od współpracy z Facundo Peñalvą. Od 2015 roku prowadzi szkołę w Krakowie i uczy z Tymoteuszem Leyem. Okazjonalnie występowała z takimi tancerzami jak Sergio Almiron, Malachai Payne, Joscha Engel, Vladimir Tarasov, Adrian Luppi czy Waheed Al-Masri.

Kilka słów o życiu przed tangiem oraz aktywnościach, które wpłynęły na obecny rys artystyczny Agnieszki:

SERCE

Agnieszka w wieku 6 lat została przyjęta do klasy skrzypiec, jako dziecko o wyjątkowo rozwiniętym słuchu i poczuciu rytmiki. Przez kolejnych kilka lat dojeżdżała do szkoły muzycznej z małej wioski w Bieszczadach, trzydzieści kilometrów przez niekończące się serpentyny. Równolegle rozpoczęła – w wieku 10 lat – trening w formacji tańca towarzyskiego, a dwa lata później została zauważona na konkursie piosenki i zwerbowana do prestiżowej grupy wokalnej SOUL, jako jej najmłodszy uczestnik. Razem z obydwoma zespołami w ciągu około 10 lat dała setki koncertów oraz uczestniczyła w kilku nagraniach płytowych.

W wieku kilkunastu lat z powodu nadmiaru aktywności zrezygnowała z nauki w szkole muzycznej i udziału w zespole SOUL, żeby jako skrzypaczka, wiolonczelistka i wokalistka dołączyć do Orkiestry Jednej Góry MATRAGONA – zespołu etnicznego grającego muzykę świata. Był to przede wszystkim okres rozwijający wrażliwość na dźwięk i jego jakość, oraz sztukę improwizacji.

ROZUM

Studia prawnicze w Krakowie i związana z tym zmiana miasta przerwały muzyczny rozwój artystyczny. Agnieszka skupiła się na prawie i nowej pasji, jaką była reklama. Jako pierwsza studentka w Polsce założyła dwa blogi prawne popularyzujące proste zagadnienia prawnicze: prawowalgorytmach.pl i prawatworcow.pl

Jej działalność została wyróżniona przez TEDxKraków, który zaprosił ją do wystąpienia w 2013 roku.

LUDZIE

Agnieszka od czasów nastoletnich organizuje i inicjuje społeczność wokół siebie. Przez siedem lat współorganizowała Warsztaty Artystyczne pod Matragoną w Balnicy, gdzie przez tydzień amatorzy budują instrumenty etniczne, uczą się na nich grać, improwizują i przygotowują wspólny spektakl końcowy.

W 2010 roku założyła pierwszą na Podkarpaciu komórkę programu Akademia Przyszłości Stowarzyszenia WIOSNA, którą koordynowała z Krakowa przez dwa lata. Dzięki temu powstał w Sanoku całoroczny program indywidualnych spotkań edukacyjnych dla dzieci, które wychowują się w trudnych warunkach i mają problemy w szkole. Program funkcjonuje do dziś.

Od 2015 roku oficjalnie zarządza szkołą tangonuevo.pl. Szkoła posiada wypracowany program nauczania, spójny dla wszystkich instruktorów. Znana jest z intensywności treningu oraz wyjątkowo niskiej średniej wieku uczniów.

Od 2016 roku organizuje festiwal tanga argentyńskiego Krakus Aires.

PASJA

Tworzenie blogów prawnych było pierwszym, nieuświadomionym odejściem od prawa i krokiem w stronę reklamy. Jeszcze podczas studiów Agnieszka została redaktorem w serwisie e-prawnik.pl tworząc własny dział Marketing Prawniczy, następnie managerem PR w agencji reklamowej Eura7 i strategy managerem w agencji 1000ideas. Gdyby nie tango, najprawdopodobniej specjalizowałaby się obecnie w strategiach marketingowych i tworzeniu personal brandingu dla freelancerów.

Marketing pozwolił również na wykorzystanie pasji plastycznej. Agnieszka przez lata interesowała się fotografią analogową, przede wszystkim portretem i modą. Swoje pomysły realizowała Pentaconem SIX i Olympusem OM-1, od zrobienia zdjęcia aż po proces w ciemni. Gdy pojawiły się pierwsze kamery cyfrowe, zaczęła kolekcjonować ujęcia i montować je w krótkie filmy. Przez rok studiowała reżyserię filmową w AMA Film Academy.